Logo
My Journal

Patronlar Temkinli

Manifesto İletişim Grubu’nun hizmet verdiği müşterilerini buluşturduğu “Patronlar Kulübü’nün Haziran ayı randevusu, 7 Haziran Milletvekilliği seçimlerinin hemen ardından DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz’ın ev sahipliğinde gerçekleşti.

DAP Holding’in Maltepe’deki Genel Müdürlük binasında akşam yemeğinde buluşan patronların tek gündemi, gündeminde kimine göre sürpriz, kimine göre ise beklenen seçim sonuçları idi.

DAP Holding’de buluşan Patronlardan durum değerlendirmesi

Manifesto İletişim Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Özkan’ın açılış konuşmasının ardından sözü DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz aldı. Patronlara hitaben “hoş geldiniz” diyen Yılmaz tüm misafirlerin kısaca kendilerini tanıtmalarını istedi.

İnşaattan boyaya, enerjiden turizme, finanstan mobilyaya, sağlıktan tarıma pek çok sektörün lider firmalarının yöneticileri birlikte yenen akşam yemeğinin ardından tek tek söz alarak seçimin ardından sandıktan çıkan siyasi tabloyu yorumladılar.

Partilerin elde ettikleri oy oranı ve mecliste yer alacak milletvekili dağılımı, yani el değiştiren iktidarın yeni yapısının aritmetiği üzerine farklı farklı görüşler bildiren patronlar kulübü üyeleri, yönettikleri riskleri dile getirerek, ülkeyi yönetecek koalisyonun zaman kaybetmeden belirlenmesinin ekonomi üzerindeki olumlu etkisine dikkat çektiler.

12 yıl süren tek parti iktidarında yapılan yatırımları, geliştirilen projeleri, oluşturulan istihdamı vurgulayan inşaat sektöründen bazı temsilciler, oluşacak yeni koalisyon yönetiminde taşlar yerine oturmadan projelere finansman bulmanın kolay olmayacağını söylediler.

Koalisyonu oluşturacak iktidar ortaklarının, devam etmekte olan 3. Köprü, İstanbul-İzmir otobanı, Avrasya tüneli, 3.Havalimanı gibi inşaat sektöründeki mega projelerin tamamlanması yönünde irade ortaya koymasının önemine dikkat çekildi.

Patronlar kulübü Ozan Özkan - Selin Bozkurt - Ozan Öcal

Mobilya ve perakende sektöründen yöneticiler ise inşaatçılar kadar karamsar değillerdi. Vatandaşın daha dengeli bir meclisi arzu ettiğini belirten yöneticiler, koalisyon çalışmalarının neticelenmesinin ardından piyasaların hızla toparlanacağını düşündüklerini söylediler.

Önemli köşe yazarları ve ekonomi müdürlerinden oluşan kulübün gazeteci üyeleri ise sordukları sorularla patronların “bekle ve gör” stratejilerinin ardındaki motivasyonu daha iyi anlamaya çalışırken, yeni iktidarın olası denklemleri üzerine tahminlerini öğrendiler.

Farklı dünya görüşlerine ve siyasi tercihlerine rağmen birbirlerine moral veren konuşmalar yapan patronlar, istikrarın ekonominin sağlıklı gelişmesi açısından önemine vurgu yaptılar.

Comments are closed.